Kush është 'Q', personi që fshihet pas QAnon, organizatës që beson se Trump po sulmohet nga një kult satanik

Publikuar tek: bota, më 20:59 23-09-2020 Kush është 'Q', personi që fshihet pas QAnon, organizatës që beson se Trump po sulmohet nga një kult satanik Fredrick Brennan, krijuesi i faqes në internet 8chan

Për gati tre vjet, pasuesit e QAnon kanë deshifruar me mijëra të dhëna të fshehta dhe parashikime të postuara në internet nga personi nën hije i "Q" në qendër të një lëvizje metastazuese që ekspertët thonë se është teoria e parë e ekstremit të djathtë ekstremist të konspiracionit në epokën moderne për të depërtuar në kulturën amerikane dhe në politikën e Uashingtonit.

Sidoqoftë, një konsensus i studiuesve dhe kritikëve kryesorë që studiojnë dhe zbulojnë dezinformimin e QAnon i thanë ABC News se një çelës për identifikimin e "Q" është fshehur për vite në një fermë derrash në jug të Manilës në Filipine.

Të paktën 24 kandidatë që kanë "mbështetur ose dhënë besueshmëri në teorinë e konspiracionit ose kanë promovuar përmbajtjen e QAnon", 22 republikanë dhe dy të pavarur, kanë siguruar një vend në fletën e votimit në zgjedhjet e kongresit 2020, sipas vëzhguesit të medias Media Matters, megjithëse mbetet e paqartë se sa në të vërtetë mund të fitojnë.

Njerëzit që besojnë në komplotet e QAnon janë shoqëruar gjithashtu me një numër incidentesh të çuditshme dhe zhgënjyese në vitet e fundit, duke përfshirë një burrë që përdor një kamion të blinduar për të bllokuar trafikun në Digën Hoover në 2018, dhe një burrë tjetër i akuzuar për goditjen fatale ndaj Bosit të New York, Gambino Francesco "Franky Boy" Cali vitin e kaluar.

Veshjet dhe posterët e QAnon janë shfaqur rregullisht në tubimet e fushatës së Presidentit Donald Trump që prej 2018.

Trump, fëmijët e tij dhe disa punonjës të Shtëpisë së Bardhë kanë shpërndarë në mënyrë të përsëritur postimet lidhur me QAnon në internet, sipas studiuesve që ndjekin përhapjen e QAnon.

Muajin e kaluar, Trump bëri komentet e tij kur u pyet për QAnon gjatë një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë.

"Epo unë nuk di shumë për lëvizjen, përveç që e kuptoj se ata më pëlqejnë shumë, gjë që unë e vlerësoj," tha ai, duke shtuar, "Kam dëgjuar se këta janë njerëz që e duan vendin tonë."

Një reporter e shtyu atë të fliste rreth "këtij besimi se ju po e shpëtoni botën fshehurazi nga ky kult satanik i pedofilëve dhe kanibalëve, a tingëllon kjo si diçka pas së cilës fshiheni ju ose e besoni?"

"Epo, nuk e kam dëgjuar atë", u përgjigj Trump. "Por a mendohet se kjo është një gjë e keqe apo e mirë? Unë dua të them, ju e dini, nëse mund të ndihmoj në shpëtimin e botës nga problemet, unë jam i gatshëm ta bëj atë. Unë jam i gatshëm ta vë veten atje."

Në skemat e saj më të gjera, teoria e konspiracionit QAnon mbështetet në besimin e pabazë se Trump po lufton fshehurazi me një rrjet global të pedofilëve miliarderë, demokratë adhurues të demokratëve dhe yje të Hollywood-it që hanë foshnje dhe homologët e tyre.

Demokratë të shumtë, mbështetës të partisë, yje të Hollivudit dhe kritikë të tjerë të Trump janë "tërhequr" në rrjetin e QAnon dhe janë shpifur me akuza të rreme dhe të urryera. Javën e kaluar, Trump ndezi flakët kur ai shpërndau një video të kandidatit për president të Demokratëve Joe Biden që sugjeronte se ish-nënkryetari i SHBA është një pedofil.

Mesazhet e QAnon shoqërohen me alegori fetare, profeci, zgjidhjen e enigmave dhe një ndjenjë trimëruese të përkatësisë në anën e djathtë të një beteje epike të së mirës kundër së keqes.

Përdoruesi "Q Clearance Patriot", i njohur për ndjekësit si "Q", pretendon të jetë një zyrtar i nivelit të lartë të inteligjencës ushtarake që ka të dhëna për betejën e fshehtë që ndodh prapa skenave.

"Chans", siç dihen, ku postohen mesazhet, janë imazhe anonime, të populluara kryesisht me gjuhë urrejtjeje, pornografi dhe dhunë retorike.

Në vend të regjistrimit të përdoruesve, faqet u lëshojnë përdoruesve një kod, një sekuencë unike e kodit që lejon që identiteti i një përdoruesi të njihet pa ruajtur të dhëna personale, një praktikë që studiuesit thonë se mbron fjalën e lirë, por nxit përhapjen e dezinformimit.

Kush është Q?

Dy amerikanët që shoqërohen me autorin e mijëra "Q Drops" që datojnë nga tetori 2017 janë James Arthur Watkins, 56 vjeç, i cili fitoi kontrollin në 2015 të bordit të diskutueshëm anonim 8chan dhe djali i tij, Ronald Watkins.

Që nga viti 2001, Watkins ka jetuar në Filipine, sipas të dhënave të imigracionit në Filipine të marra nga ABC News.

"Nëse ai nuk është vetë 'Q', ai mund të zbulojë se kush është 'Q' në çdo kohë", tha Fredrick Brennan, krijuesi i ish-partnerit të biznesit të 8chan dhe Watkins. "Dhe ai është pak a shumë personi i vetëm në botë që mund të ketë kontakte private me 'Q.' Ai është personi i vetëm që - përmes bordit që 'Q' filloi në 8chan - mund të dërgojë 'Q' një mesazh të drejtpërdrejtë dhe të hyjë në kontakt privat me të. Brennan krijoi 8chan në 2013 kur jetonte në New York City. Ai u transferua në Manila në 2014 për të punuar me James dhe Ron Watkins dhe në 2015 ai ndërpreu një marrëveshje që ia kaloi pronësinë e sitit plakut Watkins. Watkins dhe djali i tij, Ron, të cilët më parë kanë mohuar të jenë "Q", refuzuan kërkesat e përsëritura të intervistave të ABC News dhe nuk iu përgjigjën një liste të mëvonshme të pyetjeve nga ABC News.

Për më shumë lexoni ABCNEWS

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012779951095581
array(1) { ["section"]=> string(111) "kush-eshte-q-personi-qe-fshihet-pas-qanon-organizates-qe-beson-se-trump-po-sulmohet-nga-nje-kult-satanik-221417" }