Kush është zyrtari i lartë turk që paraqet rrezik publik për austriakët? Qeveria mori masa të rrepta ndaj tij

Publikuar tek: bota, më 12:47 10-07-2017 Kush është zyrtari i lartë turk që paraqet rrezik publik për austriakët? Qeveria mori masa të rrepta ndaj tij

Austria ka refuzuar të pranojë ministrin turk të Ekonomisë, Nihat Zeybekci, i cili ka planifikuar të marrë pjesë në një ngjarje në Vjenë, për përvjetorin e parë të puçit të dështuar në Turqi.

Një zëdhënës i Qeverisë austriake tha se ngjarja e planifikuar "paraqet rrezik për rendin publik dhe sigurinë në Austri". Javën e kaluar, Holanda ka njoftuar se zëvendëskryeministri turk, Tugrul Turkes, nuk është mirëpritur në atë vend për arsye të ngjashme.

Presidenti i Turqisë, Rexep Tayyip Erdogan, po ashtu është ankuar se nuk është lejuar të flasë publikisht ndërisa ishte në Gjermani, më 7 dhe 8 korrik, për samitin e 20 ekonomive më të mëdha në botë.

Austria dhe vendet e tjera të Bashkimit Evropian kanë kritikuar fuqishëm Turqinë për veprimet e saj pas përpjekjes për grushtshtet, më 15 korrik të vitit të kaluar.

Së paku 40,000 njerëz janë arrestaur dhe mbi 100,000 të tjerë janë pushuar nga puna, nën akuzat se kanë lidhje me klerikun fetar, Fethullah Gulen.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I nxehti djeg Kaliforninë, 8 mijë persona braktisin shtëpitë (FOTO GALERI)
Gruaja transmeton "live" vdekjen tragjike, makina bëhet copash »
Article Logic
Execution time: 0.010659217834473
array(1) { ["section"]=> string(114) "kush-eshte-zyrtari-i-larte-turk-qe-paraqet-rrezik-publik-per-austriaket-qeveria-mori-masa-te-rrepta-ndaj-tij-85632" }