Kush ka ardhur në Shqipëri me super-jahtin më luksoz në botë, “Rising Sun” (Foto)

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 22:18 04-08-2016 Kush ka ardhur në Shqipëri me super-jahtin më luksoz në botë, “Rising Sun” (Foto)

Një prej jaheteve më luksozë në botë, “Rising Sun” është ankoruar sot në brigjet shqiptare.

Super-jahti, i 11-ti në botë për nga gjatësia, plot 138 metra, përflitet se ka kushtuar më shumë se 200 milion dollar për t’u ndërtuar nga një firmë gjermane.

Deri në vitin 2007, “Rising Sun” ka qenë në pronësi të plotë të miliarderit Larry Ellison, shef ekzekutiv i Oracle, partner dhe mik i ngushtë i Bill Gates.

Screersssdnshot_1.jpg

Pas vitit 2007, Ellison ra dakort që miku i tij, miliarderi dhe filantropisit David Geffen të blente gjysmën e aksioneve, duke u bërë bashkëpronar.

Por shpesh herë jahti përdoret nga personazhe të ndryshëm publik me famë botërore. Së fundmi me këtë jaht është parë të shëtisë aktori Leonardo Di Caprio.

Scrsddddggssshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.13123106956482
array(1) { ["section"]=> string(82) "kush-ka-ardhur-ne-shqiperi-me-super-jahtin-me-luksoz-ne-bote-rising-sun-foto-48800" }