Kush paguan efektin Kumbaro në Gjirokastër? ‘Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore’ denoncon degradimin e ndërtesave (Foto)

Publikuar tek: kulture-art, më 13:55 04-01-2017 Kush paguan efektin Kumbaro në Gjirokastër? ‘Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore’ denoncon degradimin e ndërtesave (Foto)

‘Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore’ denoncon degradimin e ndërtesave të trashëgimisë kulturore në qytetin e Gjirokastrës.

Nëpërmjetë fotove shfaqet qartë shkatërrimi i shtëpisë së Lolomanëve brenda dy viteve, nga 2014-2016-ën.

Po ashtu ‘Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore’ ngre pyetjen se kush paguan efektin Kumbaro në Gjirokastër teksa shkruajnë se ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro merret me fasadat e ndërtesave që janë jashtë rreziku.

“Kush paguan efektin Kumbaro në Gjirokastër, ku asnjëherë më parë nuk është ndeshur një degradim i tillë. Ndërkohë zonja merret thjesht me fasadat e ndërtesave jashtë rreziku.
Shembulli i mëposhtëm është tregues i qartë i asaj se ç'po ndodh në gjithë trashëgiminë e vendit këto vite.
Shtëpia e Lolomanëve në 2014 dhe 2016” shkruhet në faqen ‘Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore’.

gjirokaster1.jpggjirokaster2.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020336151123047
array(1) { ["section"]=> string(132) "kush-paguan-efektin-kumbaro-ne-gjirokaster-forumi-per-mbrojtjen-e-trashegimise-kulturore-denoncon-degradimin-e-ndertesave-foto-64583" }