Kushtet e vështira të spitalit të New Orleans, flet infermierja: Në morg nuk ka më vende

Publikuar tek: bota, më 10:15 29-03-2020 Kushtet e vështira të spitalit të New Orleans, flet infermierja: Në morg nuk ka më vende Foto ilustruese

Infermierja e një spitali në qendër të New Orleans ka përshkruar kushtet shumë të vështira në të cilat po punojnë, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

"Ne kemi mesatarisht nga pesë deri në shtatë intubacione dhe tre deri në katër vdekje në ditë. Duhet të vendosim një morg të përkohshëm jashtë ED-it, pranë ambulancës për ata që vdesin nga COVID-19, pasi morgu që kemi momentalisht  është i mbushur ", tha infermierja.

"Neve na kërkohet të riciklojmë maska N95. Na kanë mbetur vetëm 16 ventilatorë të papërdorur në spital. Na është thënë që spitalet përreth janë me kapacitet maksimal pa ventilatorë, duke lënë spitalin tonë dhe një spital tjetër për t'u kujdesur për këta pacientë, " tha infermierja." EMS duhet të rekrutojë punonjës vullnetarë të EMT për të ndihmuar të sëmurët", shtoi ajo.

Infermierja u shpreh se nëse ky lloj fluksi vazhdon deri në prill, spitali nuk do të jetë në gjendje të pranojë pacientë të tjerë, pasi është i tejmbushur.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0035841464996338
array(1) { ["section"]=> string(93) "kushtet-e-veshtira-te-spitalit-te-new-orleans-flet-infermierja-ne-morg-nuk-ka-me-vende-200491" }