Kushtetuesja rrëzon disa nene të ligjit për procedurat tatimore

Publikuar tek: politike, më 17:31 03-03-2016 Kushtetuesja rrëzon disa nene të ligjit për procedurat tatimore

Gjykata Kushtetuese ka vendosur të pezullojë pjesërisht ligjin për procedurat tatimore, pas padisë nga Shoqata për Mbrojtjen e Tregtarëve.

Ligji hyri në fuqi në 12 nëntor dhe u kundërshtua ashpër nga bizneset, për shkak të nivelit të lartë të ndëshkimeve të parashikuara në të. Ndërsa Kushtetuesja i ka dhënë të drejtë Shoqatës e cila kërkoi shfuqizimin e ligjit nr. 99/2015, “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9920, datë 19.5.2008.

Ligji përt procedurat tatimore parashikonte forcimin e gjobave ndaj biznesit të vogël, tregtarve ambulantë por edhe biznesi i madh ku gjoba shoqërohej me sekuestrim malli dhe rivlerësim tatimor.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090839862823486
array(1) { ["section"]=> string(69) "kushtetuesja-rrezon-disa-nene-te-ligjit-per-procedurat-tatimore-34131" }