Kuvendi miraton Paketën “ANTI-SHPIFJE”, 2020-a nis me rregulla të reja për PORTALET

Publikuar tek: aktualitet, më 19:00 18-12-2019 Kuvendi miraton Paketën “ANTI-SHPIFJE”, 2020-a nis me rregulla të reja për PORTALET

Parlamenti miraton paketën shtesë në ligjin për mediat audiovizive, e njohur edhe si paketa “anti-shpifje”.

Paketa anti-shpifje është miratuar në parim me 82 vota pro dhe 13 kundër, 5 deputetë abstenuan dhe 5 nuk morën pjesë në votim.

Nenet e paketës ligjore janë votuar një për një, së bashku me amendamentet e paraqitura nga kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla. Një prej amendamenteve të Ballës kishte të bënte me mënyrën e ankimimit të vendimeve të Këshillit të Ankesave.

Sipas këtij amendamenti “vendimet e Këshillit të Ankesave ankimohen në Bordin e AMA-s dhe vendimet e Bordit të AMA-s ankimohen në Gjykatën Administrative të Tiranës”.

Paketa “anti-shpifje” është kundërshtuar ashpër nga organizata ndërkombëtare dhe kombëtare të lirisë së fjalës. Sipas kundërshtarëve të kësaj pakete, qëllimi është cënimi i fjalës së lirë dhe kapja e mediave “online” nga qeveria duke dhënë Autoritetit të Mediave Audiovizive kopetencat e gjykatës për të ndërmarrë masa nga gjoba deri në mbyllje të mediave “online”.

Por kryeministri Edi Rama i kundërshton këto akuza duke thënë se paketa ka për qëllim rregullimin e mediave “online” duke nisur nga regjistrimi i tyre deri te parandalimi i shkeljeve të rënda si pornografia, cënim i sigurisë kombëtare dhe shkelja e privatësisë.

Tashmë i takon presidentit Ilir Meta të vendosë nëse do të dekretojë ligjin apo do ta kthejë për rishqyrtim në parlament.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 90 vota pro dhe 9 kundër, Kuvendi miraton buxhetin e vitit 2020
Kuvendi bën Ahmetajn ministër dhe shkarkon Malajn nga Banka e Shqipërisë (Si u votua në Parlament) »
Article Logic
Execution time: 0.012289047241211
array(1) { ["section"]=> string(87) "kuvendi-miraton-paketen-anti-shpifje-2020-a-nis-me-rregulla-te-reja-per-portalet-189777" }