KVV: Mungesë transparence për financimet e partive, KQZ nuk përmbushi detyrat

Publikuar tek: aktualitet, më 19:37 01-08-2015 KVV: Mungesë transparence për financimet e partive, KQZ nuk përmbushi detyrat

Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë me anë të një deklarate shprehet se mungon transparenca e financimit të partive politike.

“Mungesa e transperencës financiare nga subjektet është mosefikasitet i KQZ-së si institucioni përgjegjës”.

Sipas Koalicionit të Vëzhguesve Vendorë, Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve nuk ka përmbushur detyrat. “Mungesa e transperencës financiare prej vetë subjekteve zgjedhore, mos efikasiteti i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si institucioni përgjegjëse dhe niveli tejet i ulët i zbatimit të ligjit, i kanë forcuar pikëpyetjet dhe shqetësimin mbi financat e subjekteve zgjedhore.

Në periudhën e regjimit elektoral, periudhën zgjedhore, që parapriu Zgjedhjet Vendore të 21 Qershorit 2015, një shqetësim që u ngrit gjerësisht nga aktorë të brendshëm dhe ndërkombëtarë ishte dekriminalizimi i kandidatëve dhe i të zgjedhurve të ardhshëm për pushtetin vendor. Një frymë që me të drejtë i adresohej një shqetësimi madhor, por ishte e pabazuar në rregullimin që bën aktualisht legjislacioni zgjedhor shqiptar”, thuhet në raportin e KVV.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ja kush është “miku” i Edi Ramës që përfiton tenderin me vlerë 61 milionë euro
E gjithë familja e përfshirë në trafikun e drogës, arrestohen prindërit, në kërkim 4 djemtë »
Article Logic
Execution time: 0.013505935668945
array(1) { ["section"]=> string(81) "kvv-mungese-transparence-per-financimet-e-partive-kqz-nuk-permbushi-detyrat-17512" }