Ky është asteroidi gjigand që do kalojë pranë Tokës për Krishtlindje (Foto)

Publikuar tek: bota, më 08:50 16-12-2015 Ky është asteroidi gjigand që do kalojë pranë Tokës për Krishtlindje (Foto)

Një asteroid me diametër 2.5 kilometra pritet të kalojë pranë Tokës në prage të Krishtlindjes.

Por edhe pse si gjithmonë, ngjarje të tilla përhapin panik dhe lajme të rreme, si ato të cilat pretendojnë se asteroid do të përplaset me një prej kontinenteve duke shkatërruar thuajse gjysmën e Tokës, nuk është rasti.

Asteroidi që po udhëton me një shpejtësi prej 24 kilometra në sekondë do të fluturojë rreth 10 milionë kilometra larg Tokës, apo 28 herë më larg se Hëna. Sipas Nasa, edhe për të paktën 200 vite të tjera, asteroidi nuk do të përbëjë kërcënim për njerëzimin.

1212.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094809532165527
array(1) { ["section"]=> string(79) "ky-eshte-asteroidi-gjigand-qe-do-kaloje-prane-tokes-per-krishtlindje-foto-27880" }