Ky është autori i sulmit terrorist në Hollandë, 3 të vdekur dhe 9 të plagosur (Vazhdon mban peng qytetarë të tjerë)

Publikuar tek: bota, më 15:33 18-03-2019 Ky është autori i sulmit terrorist në Hollandë, 3 të vdekur dhe 9 të plagosur (Vazhdon mban peng qytetarë të tjerë) Autori i sulmit

Një burrë i armatosur, i identifikuar si Gökman Tanis, 37 vjeç, ka qëlluar me armë sot në orët e para të mëngjesit pasagjerët në stacionin e trenit në Utrecht të Hollandës.

Për pasojë, 3 persona kanë mbetur të vdekur, e 9 të tjerë janë plagosur.

Pas kësaj, 37 vjeçari, është larguar në një godinë ku ka marë peng disa persona. Numri saktë i personave të marrë peng nuk është publikuar ende.

Sipas BBC dyshohët se në godinë ndodhen me shumë se një autor dhe ka dyshime të forta se ka edhe një të vrarë.

Shtëpitë dhe shkollat vendase janë boshatisur dhe në rrugë ndodhen policë të armatosur në situatë emergjence.

Drejtori i anti-terrorit të Hollandës thotë se bëhet fjalë 100% për një akt terrorizmi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011394023895264
array(1) { ["section"]=> string(119) "ky-eshte-autori-i-sulmit-terrorist-ne-hollande-3-te-vdekur-dhe-9-te-plagosur-vazhdon-mban-peng-qytetare-te-tjere-156922" }