Ky është “Fshati” që Agjencia Hapësinore Europiane do ndërtojë në Hënë (Foto)

Publikuar tek: bota, më 18:03 26-04-2016 Ky është “Fshati” që Agjencia Hapësinore Europiane do ndërtojë në Hënë (Foto)

Agjencia Hapësinore Europiane ka bërë publik planin e saj për ndërtimin në sipërfaqen e hënës një bazë të përkohëshme.

Drejtori i përgjithshëm i ESA, Johann-Dietrich Wörner , tha se “fshati hënor” është një produkt i bashkëpunimit ndërkombëtar ndërmjet agjencive të ndryshme hapësinore dhe do të jetë një bazë për shkencën, biznesin, minierat madje edhe turizmin.

160426-esa-moon-base-fosters-1101a_e06359aa34cb58ee623a36ab226bf9a1.nbcnews-ux-2880-1000.jpg

Fshati hënor do të jetë i hapur për ESA-n por edhe shtetet e tjera. Worner tha se planeti Mars nuk është destinacioni përfundimtar i njeriut por pasi të kenë shkuar fillimisht në hënë dhe më pas në Mars, “unë besoj se njerëzit do të shkojnë edhe më tej”, tha ai.

moon-village.jpg

moon_village.jpg

3D-printed_lunar_base_design.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Obama flet seriozisht me evropianët
Ushqime të prera në formë kubike, foto e ditës në internet »
Article Logic
Execution time: 0.011822938919067
array(1) { ["section"]=> string(79) "ky-eshte-fshati-qe-agjencia-hapesinore-europiane-do-ndertoje-ne-hene-foto-38755" }