Ky është guri i çmuar më i veçantë në botë

Publikuar tek: bota, më 20:05 22-08-2015 Ky është guri i çmuar më i veçantë në botë

Quhet “Ylberi i Virgjër” dhe është zbuluar në Australi rreth një vit më parë. Guri i çmuar opal, besohet të jetë më i rafinuari i zbuluar gjer më sot.

Guri vlen më shumë se 1 milionë dollarë për ngjyrat e tij të veçanta dhe aftësinë për të fragmentuar dritën. Ai është formuar nga silici dhe uji gjatë një procesi mijëravjeçar. Aktualisht ekspozohet në Muzeun Ndërkombëtar Australian në Sidney.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030440092086792
array(1) { ["section"]=> string(48) "ky-eshte-guri-i-cmuar-me-i-vecante-ne-bote-18954" }