Ky është HEROI i Notre-Dame, rrezikoi jetën për të shpëtuar kurorën prej ari të Jezusit

Publikuar tek: bota, më 15:57 16-04-2019 Ky është HEROI i Notre-Dame, rrezikoi jetën për të shpëtuar kurorën prej ari të Jezusit

Një prift katolik me emrin Jean-Marc Fournier, është shpallur si heroi i natës së mbrëmshme pasi rrezikoi dhe jetën brenda ndertësës së Notre-Dame.

Ndërsa katedralja ishte përfshirë nga flakët, ai u fut brenda për të shpëtuar kurorën prej ari të Jezusit.

Prifti është i famshem në Paris pasi në vitin 2015, i dha mbrojtje njerëzve gjatë sulmit terrorist.

‘Një hero i vërtetë. Merret përditë me njerëzit dhe ndihmon si të ketë mundësi’ tha një qytetar për BBC.

Për fat keq shumë piktura dhe vepra arti u shkatërruan gjatë zjarit por prifti arriti të shpëtojë një vepër arti që konsiderohet si një nga më të rëndësishmet në katedrale.

57213862_1868422719925701_8276645392368533504_n.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011842012405396
array(1) { ["section"]=> string(93) "ky-eshte-heroi-i-notre-dame-rrezikoi-jeten-per-te-shpetuar-kuroren-prej-ari-te-jezusit-160662" }