Ky është pensionisti që akuzohet si “truri” i puçit të shtetit në Turqi por ja se ç’deklaron

Publikuar tek: bota, më 07:34 19-07-2016 Ky është pensionisti që akuzohet si “truri” i puçit të shtetit në Turqi por ja se ç’deklaron

Ish-­komandanti i forcave ajrore në Turqi tanimë pensionist, Akin Ozuturk është arrestuar nën akuzën e organizatorit të tentativës për krusht shteti.

Por gjenerali i ka mohuar të gjitha akuzat duke thënë se nuk është ai që e ka orkestruar gjithë këtë.

 “Nuk jam unë personi që ka planifikuar dhe drejtuar grushtin e shtetit. Nuk e di kush e planifikoi e as kush e udhëhoqi. Nga përvoja besoj se kjo tentativë për grusht shteti është kryer nga strukturat paralele. Por, tani unë nuk di të them se kush nga ushtria e organizoi dhe drejtoi këtë tentativë. Nuk kam informacion. Kam luftuar kundër kësaj strukture paralele”, ka thënë gjenerali Ozturk.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02518105506897
array(1) { ["section"]=> string(96) "ky-eshte-pensionisti-qe-akuzohet-si-truri-i-pucit-te-shtetit-ne-turqi-por-ja-se-c-deklaron-47044" }