Ky është qyteti më i infektuar në botë nga virusi Zika, njihet edhe si “zona e vdekjes” (FOTO dhe VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 16:54 15-02-2016

Një qytet i vogën në Brazil njihet si vendi më i infektuar në botë me virusin Zika. Qyteti i Goianas ka 78,000 banorë, ndërsa të paktën 40,000 prej tyre janë infektuar nga virusi Zika, ndërkohë që pas epidemisë që ka rënë në qytetin e vogël, tashmë ka marrë epitetin “zona e vdekjes”.

Qyteti është i pari në botë që ka deklaruar që ka deklaruar gjendjen e emergjencës për shkak të virusit Zika, por edhe niveli i jetesës është tmerrësisht i ulët. Banorët jetojnë midis plehrave, ndërkohë që në spitalin e zonës, rreth 500 persona shtrohen çdo të prekur nga Zika. Siç duket edhe në fotografitë, pamjet janë të tmerrëshme, raporton “DailyMail”.

Ndërkohë, ushtarët brazilianë mundohen nga ana e tyre t’i ndihmojnë banorët e zonës, të cilët shumë herë frikësohen nga prania e tyre. “Nuk e di përse virusi Zika ka zgjedhur qytetin tonë të vogël. Të gjithë jemi në një gjendje ankthi. Shpresoj t’ia dalim mbarë, por e di se kjo nuk do të jetë e thjesht”, ka thënë punonjësit e spitalit të zonës, Daniele Uchoa.

22zika

33zika

44zika

111zika

99zika

11zika

Ky është qyteti më i infektuar në botë nga virusi Zika, njihet edhe si “zona e vdekjes” (FOTO dhe VIDEO) Një qytet i vogën në Brazil njihet si vendi më i infektuar në botë me virusin Zika. Qyteti i Goianas ka 78,000 banorë, ndërsa të paktën 40,000 prej tyre janë infektuar nga virusi Zika, ndërkohë që pas epidemisë që ka rënë në qytetin e vogël, tashmë ka marrë epitetin “zona e vdekjes”. Qyteti është i pari në botë që ka deklaruar që ka deklaruar gjendjen e emergjencës për shkak të virusit Zika, por edhe niveli i jetesës është tmerrësisht i ulët. Banorët jetojnë midis plehrave, ndërkohë që në spitalin e zonës, rreth 500 persona shtrohen çdo të prekur nga Zika. Siç duket edhe në fotografitë, pamjet janë të tmerrëshme, raporton “DailyMail”. Ndërkohë, ushtarët brazilianë mundohen nga ana e tyre t’i ndihmojnë banorët e zonës, të cilët shumë herë frikësohen nga prania e tyre. “Nuk e di përse virusi Zika ka zgjedhur qytetin tonë të vogël. Të gjithë jemi në një gjendje ankthi. Shpresoj t’ia dalim mbarë, por e di se kjo nuk do të jetë e thjesht”, ka thënë punonjësit e spitalit të zonës, Daniele Uchoa.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023669004440308
array(1) { ["section"]=> string(105) "ky-eshte-qyteti-me-i-infektuar-ne-bote-nga-virusi-zika-njihet-edhe-si-zona-e-vdekjes-foto-dhe-video-32635" }