Ky është roboti më i ngjashëm me njeriun, madje në dukje nuk ka asnjë ndryshim (Video)

Publikuar tek: bota, më 15:34 12-03-2016

Shkencëtarët në Universitetin Teknologjik Nanyang në Singapor kanë ndërtuar robotin më të ngjashëm me njeriun.  Ata e kanë quajtur atë "Nadine".

 "Nadine" është një robot inteligjent, shoqëror dhe emocional, karakteristika këto të ngjashashme me ato të njerëzve normalë.

Roboti mund të njohë njerëz dhe të mbaj mend biseda,  është dizenjuar të duket si njeri normal dhe të ketë intiligjencë emocionale, mund të mësojë fjalë të reja dhe të bashkëpunojë me njerzit. Këto cilësi e bëjnë atë një kandidat për të qenë shoqërues personal.

Por një pjesë e mirë e njerëzve që e kanë parë robotin në video nuk kanë pritur mirë ndërtimin e tij.

“Ne nuk duhet të luajmë me natyrën. Një robot nuk mund të shpëtojë një pemë nëse ajo është duke tharë. Të rregullojmë njerëzit përpara se të kemi më shumë njerëz robotë.”  kanë komentuar ata.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « BE kundër Trump, Schulz: Nuk jemi të përgatitur për një president si ai
Tension në Çikago, protestuesit përplasen me mbështetësit e Trump, kandidati anulon takimin (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.011515140533447
array(1) { ["section"]=> string(89) "ky-eshte-roboti-me-i-ngjashem-me-njeriun-madje-ne-dukje-nuk-ka-asnje-ndryshim-video-34912" }