Ky është shteti më i mirë në botë për të jetuar

Publikuar tek: bota, më 19:37 15-12-2015 Ky është shteti më i mirë në botë për të jetuar

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI) në Kombet e Bashkuara ka publikuar raportin vjetor pas matjeve në 188 shtete të ndryshme të cilësisë së jetesës.

Nuk është çudi, që edhe këtë vit, për të 12-in vit rresht, shteti më i mirë në botë për të jetuar është shpallur Norvegjia.

“HDI” përdori tre kategori të zhvillimit njerëzor, mënyrën e jetesës të gjatë dhe të shëndetshme, standarti i jetesës dhe vlera e përparimit afatgjatë të kombit.

Norvegjia renditet në krye, e ndjekur nga Australia dhe Zvicra, përkatësisht me 9.44, 0.935 dhe 0.930 pikë, duke i bërë ato vendet më të mira për të jetuar në lidhje me shëndetin, jetëgjatësinë, arsimin dhe të ardhurat e larta.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012397050857544
array(1) { ["section"]=> string(53) "ky-eshte-shteti-me-i-mire-ne-bote-per-te-jetuar-27841" }