Ky është shteti që po rri pa internet prej më shumë se një viti

Publikuar tek: fcb-bomb, më 16:55 25-04-2019 Ky është shteti që po rri pa internet prej më shumë se një viti

Shteti i Chad që ndodhet në qendër të Afrikës, është sot 366 ditë pa internet!

 

Sipas CNN në shtetin afrikan interneti është deklaruar si ilegal që nga Marsi i 2018-s pasi presidenti Idriss Deby synon që në këtë menyrë të mbajë në kontroll qytetarët dhe të ruajë fuqin e tij sa më gjatë.

Një qytetar i shtetit afrikan me emrin Assani, 33-vjeçar, ka një kompani me emrin ËenakLabs, që punon përmes internetit dhe është i detyruar të rrezikojë jetën dhe lirinë e tij për të punuar përditë. Assani përdor një pajisje që e bën ate të paidentifikueshëm nga autoritetet vendase dhe ashtu arrin që të futet në internet.

Julie Oëono, drejtori i organizatës ‘Internet Ëithout Borders’ që përkthehet ‘Internet pa Kufij’ tha për CNN se po bëhet çdo gjë që qytetarët e Chad të rifitojnë lirinë e tyre për t’u futur në internet.

A do jetonit dot 1 vit pa internet?

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028491020202637
array(1) { ["section"]=> string(70) "ky-eshte-shteti-qe-po-rri-pa-internet-prej-me-shume-se-nje-viti-161834" }