Ky është vendi ku lexohet më së shumti në botë

Publikuar tek: bota, më 09:09 24-04-2019 Ky është vendi ku lexohet më së shumti në botë

Në mesin e 10 vendeve të para në botë ku lexohet më shumë libri ndodhen 6 vende aziatike dhe 4 vende europiane.

India që është radhitur si vendi i parë në botë ku lexohet më shumë libri.

Në Indi, që është në krye të listës si vendi ku lexohen më shumë libra në botë, çdo qytetar lexon rreth 10 orë e 42 minuta në javë. Ndërsa në vendin e dytë është radhitur Tajlanda ku çdo qytetar lexon rreth 9 orë e 24 minuta dhe në vendin e tretë Kina ku çdo qytetar kalon 8 orë në javë duke lexuar libra.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.016611814498901
array(1) { ["section"]=> string(53) "ky-eshte-vendi-ku-lexohet-me-se-shumti-ne-bote-161637" }