Ky peshk merr frymë edhe në tokë, mund të jetojë 6 ditë jashtë ujit

Publikuar tek: bota, më 18:28 03-06-2015

Shkencëtarët në Australi kanë zbuluar një specie të re peshku, që është i aftë të jetojë për 6 ditë në tokë.

Por shqetësimi i tyre është se peshku që ka edhe velëza edhe mushëkri dhe që mund të jetojë për 6 ditë duke marrë frymë jashtë ujit, është agresiv dhe paraqet një rrezik për speciet e tjera.

Shkencëtarët thonë se në çastin kur peshku del në sipërfaqen e tokës, kthehet në një pre për shpendët, por për shkak të halave të mprehta ai mund të vrasë çdo zog që tenton ta hajë madje edhe çdo peshk tjetër më të madh, duke u shndërruar kështu në një rrezik për prishjen e balancave të botës së egër në Papua New Guinea.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012387037277222
array(1) { ["section"]=> string(72) "ky-peshk-merr-fryme-edhe-ne-toke-mund-te-jetoje-6-dite-jashte-ujit-12614" }