Ky shtet europian do ndalojë përgjithmonë pirjen e duhanit

Publikuar tek: bota, më 18:08 18-01-2017 Ky shtet europian do ndalojë përgjithmonë pirjen e duhanit

Finlanda mund të bëhet shteti i parë në botë që do ndalojë njëherë e mirë duhanpirjen.

Qeveria finlandeze vuri si objektiv për ndalimin e duhanpirjes vitin 2040 por legjislacioni është përditësuar dhe ka si objektiv të ri vitin 2030.

Finlanda ka ndaluar reklamimin e produkteve me përmbajtje nikotine në vitin 1978, pirjen e duhanit në vendin e punës në vitin 1995, si dhe pirjen e duhanit në bare apo restorante në vitin 2007.

Por viti 2030 pritet ta gjejë Finlandën të pastruar nga çdo produkt me nikotinë ndërsa gjatë këtyre viteve qeveria ka rritur ndjeshëm taksat për to.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Adoleshentja më e kërkuar e momentit mund të jetë shqiptare
Historia e Olsi Ramës, i kanë dëbuar familjen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.011404037475586
array(1) { ["section"]=> string(64) "ky-shtet-europian-do-ndaloje-pergjithmone-pirjen-e-duhanit-65926" }