Ky shtet i madh bllokon shitjen e telefonave iPhone

Publikuar tek: bota, më 16:37 17-06-2016 Ky shtet i madh bllokon shitjen e telefonave iPhone

Pekini ka ndaluar shitjen e telefonave iPhone 6 dhe 6+ pas konfliktit për të drejtat e një patente.

Sipas zyrtarëve kinezë patenta e përdorur nga Apple është shumë e ngjashme me smartfonin kinez 100C. Bllokimi i shitjeve ka ndikuar menjëherë në bursën e Apple duke përsuar një ulje me 2.1 për qind këtë të premte.

Bashkë me iPhone 6 dhe 6+, Kina ka urdhëruar bllokimin e shitjeve edhe për smartfonët iPhone 6S dhe 6S Plus. Gjigandi amerikan i teknologjisë njoftoi se do ta apelojë vendimin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zvicra tërheq aplikimin për anëtarësim në BE
Bashkëshorti i deputetes së vrarë përlot botën: Jo Cox s’kishte asnjë pendesë nga kjo jetë, ajo jetonte çdo ditë… »
Article Logic
Execution time: 0.012237071990967
array(1) { ["section"]=> string(57) "ky-shtet-i-madh-bllokon-shitjen-e-telefonave-iphone-43836" }