Ky shtet ndalon me ligj prerjen e thonjëve të maceve

Publikuar tek: bota, më 18:16 08-02-2017 Ky shtet ndalon me ligj prerjen e thonjëve të maceve

Nju Xhersi është bërë shteti i parë në botë që ka hartuar një projekt-ligj të posaçëm për të ndaluar prerjen e thonjëve të maceve.

Prokejtligji ka kaluar në Senat ku pritet t’i nënshtrohet disa ndryshimeve dhe të votohet. Nju Xhersi do të bëhet kështu shteti i parë në botë që ndalon veterinerët dhe pronarët e maceve t’i presin kafsheve shtëpiake thonjët. Diçka e tillë do lejohet vetëm në raste mjekësore.

Praktika e prerjes së thonjëve bëhet për të parandaluar macet që të dëmtojnë orendi në shtëpi si divane apo perde, por sipas grupeve për të drejtat e kafshëve, ajo është një praktikë barbare. /Newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shqiptarët kryesojnë listën e hyrjeve të paligjshme në Britani
Shkatërrohet grupi i trafikantëve shqiptarë, kalonin ilegalisht emigrantët nga Franca për në Angli »
Article Logic
Execution time: 0.011245012283325
array(1) { ["section"]=> string(58) "ky-shtet-ndalon-me-ligj-prerjen-e-thonjeve-te-maceve-68126" }