Ky shtet sapo fali mbi 2,700 të dënuar për marijuanë

Publikuar tek: bota, më 19:15 01-10-2020 Ky shtet sapo fali mbi 2,700 të dënuar për marijuanë

Guvernatori i Kolorados në SHBA, Jared Polis ka vendosur të falë të gjithë ata të burgosur që janë dënuar për posedim të marijuanës.

 

Mbi 2,700 persona përfitojnë nga falja e plotë, vetëm në ato raste kur janë kapur me 28 ose më pak gramë. Kolorado e ka legalizuar përdorimin e kanabisit disa vite më parë.

“Është e pabesueshme se si dikusht që është dënuar në 1970 për tymosjen e një cigareje kanabisi, është përndjekur vazhdimisht nga kjo, çka e ka penguar edhe në karrierë”, tha guvernatori Polis.

“Nuk ka më kuptim që ata të vuajnë dënimin për diçka që tashmë është e ligjshme”, përfundoi ai.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014178991317749
array(1) { ["section"]=> string(59) "ky-shtet-sapo-fali-mbi-2-700-te-denuar-per-marijuane-222365" }