Ky yll në foto shpërtheu 20 mijë vite dritë më parë

Publikuar tek: bota, më 17:54 18-08-2016 Ky yll në foto shpërtheu 20 mijë vite dritë më parë

Një grup astronomësh nga Polonia kanë arritur të kapin për herë të parë në një fotografi momentin para dhe pas shpërthimit të një supernove.

Në këtë sistem binary, një planet xhuxh thith gazin e një dielli më të madh derisa shpërthen, për rreth 10 mijë në 1 milion vite.

Edhe pse 20,000 vite drite larg, midis yjeve më të shndritshëm dallohet pika ngjyrë rozë, një mundësi e mirë për shkencëtarët që të studiojnë se çfarë ndodh pas shpërthimit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071909427642822
array(1) { ["section"]=> string(57) "ky-yll-ne-foto-shpertheu-20-mije-vite-drite-me-pare-50146" }