L’Espresso : Sa “cool” është Tirana, simboli i Shqipërisë së re

Publikuar tek: kulture-art, më 17:08 03-03-2015 L’Espresso : Sa “cool” është Tirana, simboli i Shqipërisë së re

Gazeta prestigjoze italiane “L'espresso’ i ka dedikuar një artikull të gjatë kryeqytetit të Shqipërisë Tiranës duke i bërë një panoramë jetës politike, kulturore dhe asaj ekonomike . Në artikull përmenden investitorë dhe sipërmarrës të fuqishëm si Sajmir Mane, gazetarë, shkrimtari Ismail kadare, kryeministri Rama apo ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro.

Ja ç’shkruan prestigjozja italiane:

"Agron Shehaj është simbol i një brezi të djemve që iku si refugjat dhe u kthye në Tiranë, i gatshëm për të investuar në një ide të re të Shqipërisë. Një vend i ri (30 për qind e popullsisë është nën 18 vjet) Tirana  sot ka galeritë e artit, qendrat kulturore, një festival i filmit të fushëveprimit ndërkombëtar dhe muzetë, ish-bunker të diktaturës. Të shumtë janë (pothuajse njëzet mijë) Italianët e ardhur këtu për të punuar apo studiuar.

 "Tirana mund të bëhet një qendër dinamike dhe e gjallë," thotë Agroni ", dhe ka një sërë energjish që i bën  kryeqytetet e tjera evropiane të dukennë gjumë."

Blloku është lagje e mirë në Tiranë ku dikur, në një izolim të artë, jetoi edhe oborrin e diktatorit Enver Hoxha. Këtu, në mes të luksit dhe bare të modës, sot kemi treguar dy shpirtrat e këtij vendi, si "style russian", frymëzuar nga gangsterizmi i  Ballkanit, dhe " popullit turbo " të zezakëve Hummer .

Enio 27 vjeç, u diplomua në Bocconi, sot është drejtor i departamentit  të informacionit në një tv. "Unë u ktheva në Tiranë katër vjet më parë," thotë ai. "Perspektivat janë të mëdha: industritë tona kanë filluar për të prodhuar, kompanitë e huaja janë nxjerrjes së naftës dhe të mineraleve taksat e ulëta dhe gjendja e qetë politike dhe fetare kanë tërhequr investitorët e huaj. Vetëm pyetni Arjan Guzja, menaxher i  Sheraton: "Klientët tanë? Ata vijnë nga Shtetet e Bashkuara, Kina, Turqia, Kanada ".

Dhe italianët? Përgjigja vjen në partinë e Luisa Rizzo, një agjenci zyrtare të bashkëpunimit austriak në Ministrinë e Integrimit Europian. Luisa, siciliane, jeton në Tiranë për disa vjet dhe sonte përuron shtëpinë e saj të ri në lagjen ekskluzive Toscana.. Nuk janë bankierët, artistë, menaxherë dhe diplomatë të BE-së. Jetojnë të pasur dhe të fuqishëm këtu, në kodrat e kryeqytetit, në lagjet e reja të quajtur amerikan Toscana, Long Hills, Rolling Hills. Kjo e fundit u ndërtua nga Samir Mane, 47vjeç me katër fëmijë, tani konsiderohet njeriu më i pasur i Shqipërisë ("midis atyre që deklarojnë gjendjen '). Emigroi në Austri, nisi të shesë mallrat elektronike "Ndonjëherë liri a e shumtë  është e dëmshme", thotë ai i ulur në zyrën e tij nga të cilat ju mund të shihni të frikshëm varrin e Enver Hoxhës: "Shiko në planin e Tiranës: deri kohët e fundit ajo nuk ka ekzistuar dhe qyteti është rritur. Në dhjetë vjet? Unë parashoh një Shqipëri në BE, me më shumë rregullat dhe të gjitha standardet e jetesës më të mirë, me një klasë më të fortë mesme. Megjithatë, qeveria nuk duhet të jetë në biznes, por për të zbatuar rregullat dhe për të tërhequr turizmin. Ne duhet të investojmë në imazhin tonë. "

Bën jehonë Mirela Kumbaro, ministrja e Kulturës: "Turizmi është në rritje, ne jemi të hapur me të gjitha mjetet, për shkëmbimet kulturore të mundshme, ekspozita, përmirësimin e objekteve që ende mungojnë. Por ne kemi nevojë për një qëllim edhe më të rëndësishme:. Për të edukuar të rinjtë tanë "

Mirela Kumbaro është pjesë e qeverisë socialiste të Edi Ramës, e artistit dhe ish-kryebashkiakut të Tiranës që fitoi zgjedhjet në vitin 2013. Ka pasur shpresa të mëdha dhe një vit më vonë

debati është i fortë dhe diskutohet kudo. "Rama po përpiqet të ndryshojë, por klasa e vjetër socialiste  padukshme është  shumë i fuqishme", thotë Aldo Merkoci, aktivist politik për 29 vjet një anëtar i Lëvizjes MJAFT! (Mjaft!). Ulur në kafe Aldo vazhdon: "Qeveria e re është e mirë në duke treguar, duke e bërë slogan, por ajo mbetet në sipërfaqe. Vërtetë, mbylli 14 universitete të rreme, por ajo merr më shumë transparencë në financimin e partive politike, ne duhet të luftojmë më shumë evazionin fiskal dhe korrupsionin në shëndetësi dhe drejtësi. Unë e di se nuk është e lehtë në këtë vend ne jemi tre milion kushërinjtë ... ".

Në Cafe Radio,  37 vjeçari Redi Panariti ( ka punuar nëntë vjet në Liguria si barman) thotë se hyjnë të gjithë, herët a vonë. Ne të kalojë Edi Rama dhe ministrat e tij, për të pirë mbrëmjeve. Dhe ka nga ata që e kritikojnë atë, si artistë Pleurad Xhafa dhe Zaloshnja Ergin "Tirana e banuar nga delet, në pronësi nga derrat dhe sunduar nga ujqërit." Tema e këtij viti, megjithatë, është një tjetër: Evropë apo jo? Në qershor të vitit 2014 vendi ishte zyrtarisht një kandidat për t'u bashkuar me BE dhe Tirana ishte e ndarë. Disa (pak, për të qenë i drejtë) janë kundër, si Dritan Bellai, importues i "Made in Italy" për qarkullim ("Unë nuk mendoj se do të ndihmojë ekonominë tonë, ne e bëjmë atë për të marrë një grant?"). Për disa të tjerë, si shkrimtari Ismail Kadare, "një çështje e jetës ose vdekjes."

Por që Tirana të bëhet një Frankfurt  i vogël është ëndrra jo aq e fshehur  e Agron Shehaj. " Për kritikët e hyrjes në BE , ne do të kemi standarde më të mira, monitorim të vazhdueshëm, rregulla të vërteta. Unë gjithmonë them se miqtë e mi shqiptarëqë  të jetojnë si gjermanët duhet të punojnë si gjermanët ... ".

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.036993026733398
array(1) { ["section"]=> string(63) "l-espresso-sa-cool-eshte-tirana-simboli-i-shqiperise-se-re-4890" }