Laburistët kërkojnë REFERENDUM të ri për BREXIT, Jeremy Corbyn sfidon liderin e Tory për votë në popull

Publikuar tek: bota, më 15:24 09-07-2019 Laburistët kërkojnë REFERENDUM të ri për BREXIT, Jeremy Corbyn sfidon liderin e Tory për votë në popull

Jeremy Corbyn ka sfiduar liderin e Tory për një referendum të ri përpara se Britania të dalë nga BE, duke thënë se laburistët do të bëjnë fushatë për të qëndruar.

Zoti Corbyn tha se partia e tij do të marë poziconin për të ndaluar nëse nuk do të ketë një marrëveshje që dëmton palët për Brexit.

Po rai nuk tha se cfarë do të bëjë nëse do të fitojë zgjedhjet e përgjithshme dhe do të vihej në ngarkim të proceseve Brexit.

Në një letër drejtuar anëtarëve Corbyn shkruan: “Kushdo që do të jetë kryeministër duhet të ketë besimin që tia kthejë besimin qytetarëve për një Brexit me marrëveshje apo pa marrëveshje. Në këto kushte dua të bëj të qartë se Laburistët do të bëjnë fushatë për të qëndruar kundër atyre Tory që duan të dëmtojnë ekonominë apo vendet e punës”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013437032699585
array(1) { ["section"]=> string(109) "laburistet-kerkojne-referendum-te-ri-per-brexit-jeremy-corbyn-sfidon-liderin-e-tory-per-vote-ne-popull-171654" }