Lajm i bujshëm: Anija-Jaht e Titos, ku u ngjitën Elizabeth Taylor dhe Sophia Loren do kthehet në muze gjigant

Publikuar tek: bota, më 16:25 17-01-2018 Lajm i bujshëm: Anija-Jaht e Titos,  ku u ngjitën Elizabeth Taylor dhe Sophia Loren do kthehet në muze gjigant

“Galeb”, anija që marshalli Tito e ktheu ne simbolin e vet, do të rikonstruktohet dhe do të jetë i hapur për publikun.

Yahti, që nga viti 1980, vitit kur vdiq Josip Broz, është abadonuar në portin e Rijekës. Por pretendohet të kthehet në një muze gjigand. Gjithcka pritet të ndodhë brenda vitit 2020, raporton Repubblica.

Anija Yacht Galeb, është një nga ikonat e regjimit jugosllav. Ka transportuar nëpër botë marshallin që ka drejtuar konfederatën jugosllave, fillimisht si kryetar qeverie më pas si president nga 1945-1980. Eshtë yahti me të cilin Tito udhëtoi për të takuar liderin britanik Churchill në 1953, por që ka bërë udhëtime të shumta edhe në Indi, Indonezi apo Egjipt.

Dhe jo vetëm kaq, anija luftarake jugosllave, pati edhe një dukje komuniste dhe chic, që në momentin kur në të janë ngjitur edhe Elizabeth Taylor dhe Sophia Loren.

Galeb, ka një histori të gjatë edhe përpara se të përdorej nga Presidenti Tito. Eshtë anije italiane, e ndërtuar në Genova dhe përuruar në 1938 me emrin Ramb III, fillimisht u ndërtua për të transportuar banana nga Afrika. E ricikluar në 1940 si anije lufte, u sulmua nga britanikët në 1941. U riparua dhe konfiskua nga gjermanët. Në 1944 u fundos nga një bombardim aleat. Tito e rikonstruktoi pas luftës për ta transformuar në anijen e tij zyrtare.

Ta shohësh sot pas 35 vitesh degradim, është shumë e vështirë ta imagjinosh atë që dikur ka qenë ikona e regjimit jugosllav. “Ideja e anijes muze nuk është për të glorifikuar figurën e Titos, shpjegon kryebashkiaku I Rijekës. Por për të folur për historinë e Jugosllavisë dhe Kroacisë, për të zgjuar të kaluarën. Mund të jetë një atraksion i jashtëzakonshëm”.

131108230-b7e8fa1e-fc12-4a14-907a-4f9be3cf5a28.jpg

131108428-d7ecf9c4-e591-4601-ac03-f5826fef38c1.jpg

131108390-cf7369b7-4312-435a-b544-6178d9e42747.jpg

131108468-372fd1c9-1040-4cd5-bdf1-fbcb8bbd999c.jpg

131108540-1467c417-bb1b-4d16-9e6e-10bbdfdf028d.jpg

131108610-effcb951-28be-4b6f-a8ff-1fed5ece323a.jpg

131108800-aab73ead-25cd-4f4f-923b-b874d8d7e676.jpg

131108926-d25a269b-d8c9-4164-b4c7-2bcabefc5745.jpg

131109078-d839dc48-4941-4ecc-a55f-9bb0678d672a.jpg

131109101-fc72c259-db4c-48bb-9a4f-6a13e19aff87.jpg

131108202-1216cfad-b468-42ef-82a8-2b05a0fc18e6.jpg

131108949-b83be4d3-70eb-44bc-8b1e-dbdfe862eb1b.jpg

131109136-a9959d57-8c74-4025-8e2d-034516b5fe47.jpg

131108226-d1da480b-18c5-43dc-a1b2-079b78f647a5.jpg

131109159-420a2c2e-8941-4bbb-bd17-538bf9c63c91.jpg131109295-a58feb26-e4b5-4330-8cb7-dd25386cd067.jpg

131109376-e66b3076-2123-4c4a-99e7-d1765919e512.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012405157089233
array(1) { ["section"]=> string(114) "lajm-i-bujshem-anija-jaht-e-titos-ku-u-ngjiten-elizabeth-taylor-dhe-sophia-loren-do-kthehet-ne-muze-gjigant-106908" }