LAJM I DHIMBSHËM/ Ndërron jetë SHQIPTARI I MADH Van Christo

Publikuar tek: aktualitet, më 10:28 25-01-2020 LAJM I DHIMBSHËM/ Ndërron jetë SHQIPTARI I MADH Van Christo Van Christo

Ndërron jetë Van Christo në moshën 92-vjeçare, një emër i madh i komunitetit shqiptar në Amerikë e veçanërisht në Boston dhe Massachussets.

 

Lajmin e bën me dije studiuesi Gazmend Kapllani i cili shkruan se Van Christo i përket atij brezi shqiptaro-amerikanësh që duhet të ruanin dhe kultivonin identitetin e tyre shqiptar në kushtet e nderprerjes se plotë të komunikimit me atdheun e origjinës, Shqipërinë.

Van Christo ishte një njeri poliedrik, biznesmen, piktor, dirigjent i orkestrave simfonike në Boston. Por ajo që i pelqente me shume ishte te drejtonte korin e kishes ortodokse shqiptare. Van Christo dhe bashkëshortja e tij, gazetare e shquar Amerikane, Jane Christo kane ndihmuar shumë emigrantë shqiptarë që mberriten në Amerikë pas viteve ‘90.

84002451_10160055577547524_2159424060809805824_n.jpg

Photo: Van Christo duke drejtuar korin e kishes ortodokse shqiptare ne Uster, MA

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071561336517334
array(1) { ["section"]=> string(65) "lajm-i-dhimbshem-nderron-jete-shqiptari-i-madh-van-christo-193090" }