Lajm i hidhur/ Vdes ‘Stërgjyshja e Filmave franceze’

Publikuar tek: bota, më 15:14 29-03-2019 Lajm i hidhur/ Vdes ‘Stërgjyshja e Filmave franceze’

Francezja Agnes Varda, gruaja e vetme, regjisore filmash nga vitet 1960 ka vdekur sot në moshën 90 vjeçare.

Lajmin e kanë konfirmuar vetë familjarët e saj.

90-vjeçarja, kishte fituar edhe një Oskar para një viti për dokumentarin e saj e quajtur ‘’Faces Places’’.

Agnes Varda është një nga legjendat e kinemasë franceze por edhe ndërkombëtare.  90 vjeçarja kishte kishte marrë pseudonimin ‘Stërgjyshja e Filmave franceze’. Gruaja 90-vjeçare xhiroi fimin e saj të parë në vitin 1962 dhe që në atë kohë u bë e famshme në botën e filmave duke xhiruar qindra filma të tjerë.

Vdekja e saj solli trishtim në të gjithë botën e filmave.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012892007827759
array(1) { ["section"]=> string(56) "lajm-i-hidhur-vdes-stergjyshja-e-filmave-franceze-158393" }