Lajm i keq për duhanpirësit, së shpejti një paketë do kushtojë plot 45 mijë lekë

Publikuar tek: bota, më 18:50 03-05-2016 Lajm i keq për duhanpirësit, së shpejti një paketë do kushtojë plot 45 mijë lekë

Të gjithë duhanpirësit në Australi do duhet ta blejnë paketën e cigareve për plot 45 mijë lekë, pas propozimit nga koalicioni qeverisës për rritjen e taksës së duhanit.

Taksat pritet të kapin nivele stratosferike në vitin 2020 pas propozimit të projektbuxhetit të ri australian. Aktualisht një paketë me 25 cigare kushton 13-15 paund dhe nëse miratohen ndryshimet pritet që çmimi të shkojë në 23 paund apo rreth 45 mijë lekë.

Në ndryshime parashikohet edhe ulja e limitit nga 50 në 25 cigare të “Duty Free Shop” si edhe penalitete për kontrabandistët.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018126964569092
array(1) { ["section"]=> string(85) "lajm-i-keq-per-duhanpiresit-se-shpejti-nje-pakete-do-kushtoje-plot-45-mije-leke-39382" }