Lajm i madh: PATENTAT shqiptare, së shpejti njihen në...

Publikuar tek: aktualitet, më 11:02 14-03-2018 Lajm i madh: PATENTAT shqiptare, së shpejti njihen në... Patentë shqiptare

Patenta shqiptare, së shpejti njihet në Gjermani dhe Spanjë.

Është ky lajmi që jep 'Scan Tv' referuar burimeve nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka nisur negocimin e marrëveshjeve me Spanjën dhe Gjermaninë për njohjen e patentave shqiptare.

Burime pranë këtij dikasteri thanë se negociatat kanë pak muaj që kanë filluar, ndërkohë që nuk dihet sesa do të jetë kohëzgjatja e tyre.

Njohja e lejeve të drejtimit, kryesisht në vendet e Bashkimit Evropian, është një kërkesë e vazhdueshme e qytetarëve shqiptarë, të cilët aktualisht duhet të pajisjen me patentën ndërkombëtare në mënyrë që të udhëtojnë pa u penalizuar drejt tyre.

Paralelisht Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka finalizuar marrëveshjen me Abu Dabin, ndonëse ajo pritet t’i vijë më shumë në ndihmë qytetarëve të këtij të fundit, pasi edhe kërkesa për nënshkrimin e saj ka ardhur prej këtij shteti.

Aktualisht, Shqipëria ka disa marrëveshje të nënshkruara për njohjen reciproke të lejeve të drejtimit, ndërkohë që për të gjitha ato vende me të cilat nuk ka një të tillë është e domosdoshme pajisja me leje drejtimi ndërkombëtare, e cila mund të kryhet në çdo drejtori rajonale, pavarësisht vendbanimit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohen 7 SHQIPTARËT shpërndarës kokaine në Milano, bënin kërdinë edhe me vjedhje
Detaje horror nga krimi i tmerrshëm në Tiranë, Hoxha filmon 21-vjeçaren për 72 minuta: Vjehrra përpëlitej, i vura një shall, pastaj e mbyta me duart e mia »
Article Logic
Execution time: 0.011758089065552
array(1) { ["section"]=> string(58) "lajm-i-madh-patentat-shqiptare-se-shpejti-njihen-ne-113221" }