Lajm i mirë për qytetarët, rriten pagat dhe pensionet

Publikuar tek: ekonomi, më 09:27 02-11-2016 Lajm i mirë për qytetarët, rriten pagat dhe pensionet

Qeveria shqiptare do të rrisë vitin e ardhshëm pagat dhe pensionet.  Në rritjen e buxhetit të vitit 2017 parashikohet një rritje e pagave për punonjësit e administratës, mjekëve, infermjerëve, punonjësve të policisë dhe arsimtarëve me një rritje prej 6 miliardë lekësh.

 Fondi i parashikuar për rritjen e pensioneve do të jetë 2.9 miliardë lekë. Rritja e tyre përllogaritet të jetë në masën e 3 përqind për 635 mijë pensionistë.

Ndërsa përsa i përket të përndjekurve politikë, fondi i vënë në dispozicion për to do të rritet me 2 milionë dollarë. Po ashtu shpenzimet për sigurimet shoqërore do të rriten dhe për administratën. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0056838989257812
array(1) { ["section"]=> string(58) "lajm-i-mire-per-qytetaret-rriten-pagat-dhe-pensionet-58151" }