Lajm i mirë për shqiptarët, zhvillimi dixhital mendon edhe për ne

Publikuar tek: aktualitet, më 07:34 06-04-2018 Lajm i mirë për shqiptarët, zhvillimi dixhital mendon edhe për ne Foto ilustruese

Një lajm i mirë vjen për të gjithë shqiptarët që përdorin teknologjinë e konkretisht atë të hartave dixhitale.

Motor i kërkimit "Google Maps" tanimë vjen edhë në gjuhën shqipe.

“Sot ne po e bëjmë Google Maps edhe më të dobishëm, kemi shtuar 39 gjuhë të reja, të cilat fliten nga 1.25 miliardë njerëz në mbarë botën: Gjuhën afrikane, gjuhën shqipe, armene, azerbaxhane, boshnjake, kroate, maqedonase, turke etj”, thuhet në njoftimin e Google Maps.

Ky është një lajm i rëndësishëm për shqiptarët të cilët duan ta përdorin shërbimin e hartave dixhitale. Google Maps, 14 vjet më parë ishte vetëm në gjuhën angleze, ndërkohë që me kohën ka zgjeruar hartën e përfshirjes së gjuhëve për përdorim. 

Tashmë pritet një zgjerim tjetër, që lidhet me përdorimin nga bizneset shqiptare, të cilët duan të reklamojnë produktet e tyre.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama publikon VIDEO dhe nis ditën me historinë e Anxhelës, ja çfarë thotë që në mëngjes
Arrestohen 2 lezhjanë, plani që iu parandalua adoleshentit »
Article Logic
Execution time: 0.010957002639771
array(1) { ["section"]=> string(71) "lajm-i-mire-per-shqiptaret-zhvillimi-dixhital-mendon-edhe-per-ne-115871" }