Lajm i mirë, qeveria jep OK për 30 shkolla të reja në Tiranë

Publikuar tek: aktualitet, më 10:30 24-05-2017 Lajm i mirë, qeveria jep OK për 30 shkolla të reja në Tiranë

Qeveria shqiptare i ka hapur rrugë ndërtimit të 30 shkollave të reja në Tiranë. Lajmi i mirë u bë i ditur nga Kryebashkiaku Erion Veliaj gjatë takimit elektoral në zonën e Kasharit.

“Qeveria shqiptare, kryeministri ynë Edi Rama sapo aprovoi projektin e bashkëfinancimit me Bashkinë e Tiranës për 30 shkolla të reja, nga të cilat dy 9-vjeçare dhe një e mesme do ndërtohen në zonën Kashar-Yzberisht-Kombinat. Pra 3 shkolla të reja, aq sa ka kërkuar vetë komuniteti këtu”, tha Veliaj.

Kryebashkiaku Veliaj kërkoi mbështetjen e qytetarëve të Tiranës për në 25 qershor në mënyrë që të vijojë mbështetje e pushtetit qendror për investimet në Tiranë. Veliaj deklaroi se brenda një vit e gjysmë, Bashkia e Tiranës ka ndërtuar një numër rekord kopshtesh dhe çerdhesh, të cilat nuk u ndërtuan gjatë kohës së Bashës.

“Vetëm në këtë vit kemi rikonstruktuar 30 çerdhe në Tiranë, aq sa po ndaj me kryeministrin para ca ditësh dhe ambasadori francez më tha një ditë, e hoqa nga një çerdhe private, e çova në një çerdhe publike, jo për çmimin, por sepse pashë se si trajtohej, se çfarë cilësie kishte infrastruktura, pashë se si ushqehej.

Partitë tona s’janë njësoj, një parti që bëri 11 vjet çerdhe me Edi Ramën, një parti që prapë bën çerdhe sot me bashkinë e re të socialistëve dhe një parti tjetër që për katër vite s’ndërtoi asnjë çerdhe. Ne kemi bërë 36 kopshte në vetëm një vit e gjysmë”, tha Veliaj.

Duke u ndalur tek banesat sociale, Veliaj deklaroi se ndryshe nga administrata Basha që i bllokoi, brenda një kohe të shkurtër u mundësua shpërndarja e tyre tek njerëzit në nevojë. Gjithashtu Veliaj theksoi se Bashkia do të shpërndajë edhe kreditë e buta për të pastrehët, ndërkohë që gjatë drejtimit të Bashkisë prej Bashës, përfitues ishin vetëm ministrat, deputetët apo drejtorët demokratë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Autobusi me pasagjerë merr flakë në ecje, shkak defekti teknik
Vrau e groposi kushuririn në Greqi, prokuroria kërkon burg përjetë për autorin, ç’deklaroi për natën e krimit »
Article Logic
Execution time: 0.013217926025391
array(1) { ["section"]=> string(65) "lajm-i-mire-qeveria-jep-ok-per-30-shkolla-te-reja-ne-tirane-79779" }