Lajm jo i mirë nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Publikuar tek: bota, më 18:55 15-01-2021 Lajm jo i mirë nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë Ilustruese

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave të vaksinës në Europë.

Kjo u njoftua nga Instituti Norvegjez i Shëndetit Publik, ndërsa bëhet me dije se kjo masë është marrë për të përmirësuar aftësitë prodhuese të kompanisë.

Ende nuk dihet se sa kohë do t’i duhet kompanisë të kthehet në kapacitetin e plotë të prodhimit, ndërkohë që kompnia pretendon ta rrisë prodhimin nga 1.3 në 2 miliardë doza në vit.

Norvegjia pësoi 17.8% rënie të dërgesave të vaksinave, ndërsa për pjesën tjetër të Europës ende nuk dihet se sa do të jetë shumë e zvogëlimit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Qindra viktima në Itali e Britani nga Covid, totali në të gjithë botën shkon 2 MILIONË, ja sa janë infektuar dhe shëruar që nga fillimi i pandemisë (SHIFRAT)
Greqia lehtëson masat anti-Covid, Franca dritë jeshile shtetasve jashtë BE-së (Ja çfarë kërkohet në kufi) »
Article Logic
Execution time: 0.011630058288574
array(1) { ["section"]=> string(101) "lajm-jo-i-mire-nga-pfizer-kompania-do-te-zvogeloje-perkohesisht-dergesat-e-vaksinave-ne-europe-235156" }