Lajmi i madh, Britania miraton vaksinën Pfizer, do jetë në dispozicion javën e ardhshme

Publikuar tek: bota, më 08:37 02-12-2020 Lajmi i madh, Britania miraton vaksinën Pfizer, do jetë në dispozicion javën e ardhshme

Britania është bërë vendi parë në botë që miraton vaksinën Pfizer/ BioNTec për përdorim të gjerë.

Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) është shprehur se vaksina është 95% efektive dhe se është e sigurt për të filluar përdorimin.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Britania do të fillojë përdorimin e vaksinën Pfizer javës tjetër. Britania e Madhe tashmë ka porositur 40 milion doza, të mjaftueshme për të vaksinuar 20 milion njerëz.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock shkroi në Tëitter: “Do të fillojë vaksinimi javës tjetër,”.

Kush do ta marrë atë?

Ekspertët kanë hartuar një listë, të parët që do të vaksinohen janë banorët dhe personeli i shtëpive të kujdesit, të ndjekur nga personat mbi 80 vjeç dhe punonjës të tjerë të kujdesit shëndetësor dhe social.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zelanda e Re përshëndet urdhrin e kryeministres, miraton 4 ditë punë në javë
Pesë të vdekur nga sulmi në Gjermani, mes tyre dhe një foshnje 9 muajshe, ja dyshimet për autorin »
Article Logic
Execution time: 0.0058491230010986
array(1) { ["section"]=> string(92) "lajmi-i-madh-britania-miraton-vaksinen-pfizer-do-jete-ne-dispozicion-javen-e-ardhshme-229863" }