Lame dhe Shkreli në kalanë e Lezhës: Mezi merr frymë nga ndërtimet pa leje

Publikuar tek: kulture-art, më 15:35 27-09-2015 Lame dhe Shkreli në kalanë e Lezhës: Mezi merr frymë nga ndërtimet pa leje

Artan Shkreli dhe kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame kanë vizituar sot kalanë e Lezhës, e cila u bë shkak për diskutime të nxehta pas vendosjes të një pllakatë të ngurtë me mbishkrimin e Sulltan Sulejmanit, në protën hyrëse të saj.

“Sot në kështjellën e Lezhës. Sikur të mos mjaftonin ngjarjet e trishta që e troshisin hera-herës atë, kjo kështjellë mezi merr frymë nga ndërtimet pa leje në trupin e saj”, shkruan Artan Shkreli në facebook, ndërsa nuk dihet nëse vizita ka lidhje me ngjarjet e fundit, ai nuk jep asnjë koment lidhur me pllakatën e Sulltanit të vendosur në hyrje të saj.

Në të shkruhet tekstualisht: “Sulltan Sulejmani, ka rikonstruktuar kete keshtjelle te bekuar, Zoti e perjetesofte mbreterimin e tij dhe i dhente jete te gjate. Me ndihmen e Dervish Muhamedi, i biri i Uzgur. Kryelarta, keshtjelle e forte e Sulejmanit. Viti 1928 ose me kalendarin Gregorian, viti 1522”.

kala1.jpg

Momenti i vendosjes së pllakatës në hyrje të kalasë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032677173614502
array(1) { ["section"]=> string(78) "lame-dhe-shkreli-ne-kalane-e-lezhes-mezi-mer-fryme-nga-ndertimet-pa-leje-21766" }