Lame kritik me Presidentin, Akademinë e Kulturën: S’kujtuan Republikën

Publikuar tek: fcb-bomb, më 20:16 31-01-2015 Lame kritik me Presidentin, Akademinë e Kulturën: S’kujtuan Republikën Foto e pasaportes se vitit 1926 nxjerre nga Ministria e Brendshme

Artan Lame, i cili njihet për pasionin e tij për “të vjetrat” ka blerë sot një pasaportë të përdorur nga shtetasit shqiptar në 1926.

Por, ndërsa bën shënimin e vet në facebook, hedh një lumë kritikash ndaj disa institucioneve të shtetit shqiptar, që nuk kujtuan në 21 janar të këtij viti, 90 vjetorin e republikës. “Shteti i sotëm shqiptar është trashëgimtar direct i asaj Republike të parë, ndaj qoftë dhe vetëm për kaq, duhej t’a kishte përkujtuar datën 21 janar. Ej, ju të gjithë, punë-shumët me pushtet, institucione, që nga Presidenca e Republikës, Akademia e Shkencave, Ministria e Kulturës, Instituti i Historisë, Qendra e Albanologjisë e ku di unë kush tjetër…Po një minimum përkujtimi për Republikën që me lindjen e saj 90 vjet më parë ju siguroi juve karriget 90 vite më pas, mund t’a kishit bërë, apo jo. Dhe rreshtova këtu vetëm ata që e kanë për detyrë direkte që të kishin bërë diçka! Ndjesë Republika ime” shkruan Artan Lame.

Ai më pas bën një panoramë historike që nga krijimi i republikës së parë e deri në ditët e sotme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099601745605469
array(1) { ["section"]=> string(73) "lame-kritik-me-presidentin-akademine-e-kulturen-s-kujtuan-republiken-2029" }