Lamtumirë legjendë, ndahet nga jeta në moshen 103 vjeçare aktori Kirk Dauglas, interpretoi ndër rolet më të spikatura hollivudiane

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 09:02 06-02-2020 Lamtumirë legjendë, ndahet nga jeta në moshen 103 vjeçare aktori Kirk Dauglas, interpretoi ndër rolet më të spikatura hollivudiane Kirk Douglas (djathtas) dhe djali i tij aktori Michael Douglas.

Është ndarë nga jeta në moshën 103 vjeçare aktori legjendar amerikan Kirk Douglas.

Ai gëzonte një shëndet të mirë edhe pse në 1996 pësoi një trompozë në tru. Kirk jetonte bashkë me gruan e tij, Anne Buydens dhe tre djemtë Michael, Joel dhe Eric.

Douglaska lindur në shtetin e New York në 9 dhjetor 1916, në një familje rusesh analfabet, ai vazhdoi studimet duke punuar si kamarier, më pas si mundës, për të vazhduar në fund si drejtor në Akademinë e arteve dramatike.

Ai ka fituar nëntëdhjetë tituj dhe ka një karrierë të gjerë kinematorgrafike, ku ka spikatur me rolin protagonist në filmin klasik Spartacus të bërë në vitin 1960.

Douglas është nominuar 3 herë për çmimin Oskar, gjithashtu ka marrë Medaljen Presidenciale të Lirisë dhe një çmim për arritje në jetë nga Instituti Amerikan i Filmit.

Në vitin 16996, Douglas hyri në zemrat e të gjithëve me rolin e Chester J Lampëick në një episod të serialit të animuar The Simpsons.

_89130029_89130028.jpg9b7924864836cfa7bc059a39420c1407_L.jpg

_89125923_89125922.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Ik se ta çava ballin’, Aurela Gaçe poston video duke ‘luftuar’ me dallgët
‘Harron’ sulmet në Festivalin e RTSH/ Përveç prezantimit, Alketa Vejsiu vendos të këndojë në Sanremo »
Article Logic
Execution time: 0.011181116104126
array(1) { ["section"]=> string(135) "lamtumire-legjende-ndahet-nga-jeta-ne-moshen-103-vjecare-aktori-kirk-dauglas-interpretoi-nder-rolet-me-te-spikatura-hollivudiane-194249" }