Land Rover dhe Jaguar shpëtimtarët e çiklizmit

Publikuar tek: kulture-art, më 18:32 24-01-2015 Land Rover dhe Jaguar shpëtimtarët e çiklizmit

Vihet re se kompanitë lider të automjeteve tashme u japin përparësi biçikletave, duke prezantuar kështu teknologjinë e fundit

Së fundmi dy lider te automjeteve sjellin edhe opisonin “Bike Sense” për të parandaluar aksidentet e çiklistëve!

Vihet re se kompanitë lider të automjeteve tashme u japin përparësi biçikletave, duke prezantuar kështu teknologjinë e fundit, “Bike Sens” e cila ofron shmangie dhe parandalimin, e aksidenteve ndaj çiklistëve, të cilët e kanë pasur gjithmon problem këtë pjesë .

Bike Sens medohet të jetë pjesë e çdo automjeti të ri. Sensori arrin të konceptojë korsitë e biçikletave , krahet nga cila anë biçikleta po i afrohet makines dhe ai automatikisht lëshon tinguj zanor dhe vibrues, që e bëjnë drejtuesin e mjetit koshient. Veçantia e Bike Sens qëndron se tingujt zanor janë të ngjashëm me zilen e biçikletave.

Tekonologjia e këtij sensori shkon dhe më tej, duke ndikuar në pedalin e gazit, i cili fillon të vibrojë bashkë me shoferin. I ngjashëm është edhe sensori në dorezat e dyerve, i cili pengon hapjen e derës në rast se një bicikletë është pranë. Çdo gjë që mund të themi është faleminderit Land Rover. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073351860046387
array(1) { ["section"]=> string(51) "land-rover-dhe-jaguar-shpetimtaret-e-ciklizmit-1391" }