Lazarat/ Arrestohet i dënuari me 22 vite burg, akuzohet për “vrasje të efektivit të policisë e mbetur në tentativë”

Publikuar tek: aktualitet, më 20:03 07-07-2015 Lazarat/ Arrestohet i dënuari me 22 vite burg, akuzohet për “vrasje të  efektivit të policisë e mbetur në tentativë” Foto ilustruese

Një person i dënuar me 22 vite burg, si dhe i shpallur në kërkim për një sërë veprash penale është arrestuar sot nga Policia e Shtetit, gjatë pasdites së sotme.

Pas një operacioni të mirorganizuar  nga Drejtoria e  Forcës së Posaçme e Drejtorisë së Policisë së Shtetit  në bashkëpunim me Drejtorinë e Policisë së Qarkut Gjirokastër  dhe  Komisariatin e Policisë  Sarandë ,u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit në kërkim,  Alfons Buzheri, 28 vjeç, banues në fshatin Lazarat, të Gjirokastrës, i dënuar me 22 vite burg  nga Gjykata e Krimeve të Rënda për veprat penale: “Rrëmbim Personi kryer në bashkëpunim” dhe “Ushtrim të tortures”.

Gjithashtu ky person ishte i shpallur në kërkim pasi,  Gjykata e Krimeve të Rënda  ka caktuar masën e  sigurisë në mungesë, “Arrest në Burg” për “Vrasje të  punonjësit të policisë e mbetur në tentativë, kryer në bashkëpunim”.

Po ndaj këtij shtetasi  Gjykata e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër , ka caktuar masën e sigurisë në mungesë  “Arrest në Burg“ për veprat penale: “Prodhim e shitje të narkotikeve” dhe  “Armbajtie pa leje”.

Pengmarrja e vitit 2012:

Në 16 dhjetor të vitit 2013, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar dënime të ashpra për 7 persona të cilët akuzoheshin se kishin marrë peng dhe torturuar 3 persona të tjerë.

Prokuroria ka kërkuar në atë kohë:

22 vjet burg për Alfons Buzherin

22 vjet burg për Kasëm Buzheri

22 vjet burg për Bledar Muho

20 vjet burg për Aleksandër Kalemin

22 vjet burg për Arbër Meçin

21 vjet burg për Bako Buzherin

21 vjet burg për Vullnet Buci.

Sipas Prokurorisë, këta persona kanë torturuar në vitin 2012, tre shtetas të tjerë pasi dyshonin se ata u kishin vjedhur hashashin që ishte në pronësi të tyre. Pas dhunës dhe torturës së ushtruar mbi ta, tre të dhunuarit kanë pranuar me detyrim se ishin ata që e kishin vjedhur lëndën narkotike. Më pas ata ishin lënë të lirë, ndërsa kanë denoncuar në polici ngjarjen.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tiranë/ Uji nga kati i dytë drejt e në rrugë të makinave
Podrizki: I sigurt se vdekja e Kosta Trebickës nuk ishte aksident »
Article Logic
Execution time: 0.011648893356323
array(1) { ["section"]=> string(117) "lazarat-arrestohet-i-denuari-me-22-vite-burg-akuzohet-per-vrasje-te-efektivit-te-policise-e-mbetur-ne-tentative-15565" }