‘Le Temps’: 5 prilli, ditëlindja e princit trashëgimtar Leka Zogut, shpallet festë kombëtare

Publikuar tek: aktualitet, më 13:24 07-01-2018 ‘Le Temps’: 5 prilli, ditëlindja e princit trashëgimtar Leka Zogut, shpallet festë kombëtare

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të premten e 7 prillit 1939, në faqen n°2, lajmin e lindjes së princit trashëgimtar të shqiptarëve, Leka Zogu. 

Blogeri Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell për lexuesin shqiptar, detajet e asaj dite tepër të veçantë për Mbretin Zog dhe Mbretëreshën Geraldinë :

 Shqipëri

Lindja e princit trashëgimtar

Telegram nga Tirana :

“Mbretëresha Geraldinë, të mërkurën në mëngjes, në orën 3e30, solli në jetë princin trashëgimtar.

Mbreti Zog i dërgoi popullit një mesazh të bashkënënshkruar nga presidenti i këshillit dhe nga të gjithë anëtarët e qeverisë.

Stacioni i Radio Tiranës njoftoi të gjithë Shqipërinë për lajmin e lumtur, pastaj transmetoi himne patriotike dhe këngë popullore.

Në orën 8e30, prefekti i kryeqytetit mbajti një fjalim shumë të duartrokitur, i cili u pasua nga gëzime patriotike.

Në të gjithë qytetin dëgjoheshin himne patriotike, të kënduara me entuziazëm nga populli i tërë. Ky i fundit, kaloi pikat e kontrollit, hyri në rezidencën mbretërore për të kërkuar mbretin.Mbreti Zog u shfaq në ballkon, i emocionuar nga ky manifestim spontan i turmës.

Mbreti, i rrethuar nga familja mbretërore, priti pastaj presidentin e këshillit dhe anëtarët e qeverisë, si dhe një delegacion parlamentar, i cili erdhi t'i paraqesë atij urimet e kombit.

5 prilli u shpall festë kombëtare.”

image.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Largimi i emigrantëve pas festave, fluks automjetesh në Kapshticë
Elbasan, arrestohen dy persona me drogë (EMRAT) »
Article Logic
Execution time: 0.0069370269775391
array(1) { ["section"]=> string(94) "le-temps-5-prilli-ditelindja-e-princit-trashegimtar-leka-zogut-shpallet-feste-kombetare-105737" }