Legalizimi i martesave gay/ Obama: Dashuria triumfoi, fitore për Amerikën

Publikuar tek: bota, më 20:48 26-06-2015 Legalizimi i martesave gay/ Obama: Dashuria triumfoi, fitore për Amerikën

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama nën hashtagun dashuria triumfoi, e ka konsideruar legalizimin e martesave gay në të gjithë vendin si “një fitore për Amerikën”.

“Ky vendim do t’i japë fund pasigurisë me të cilat përballen qindra-mijëra çifte të të njëjtit seks dhe do të fuqizojë të gjitha komunitetet tona”, tha Presidenti Obama.

Gjykata e Lartë vendosi me 5 vota pro dhe 4 kundër se garancitë e Kushtetutës amerikane për proces të drejtë dhe mbrojtje të barabartë para ligjit, nënkuptojnë se shtetet nuk mund të ndalojnë martesat mes homoseksualëve. Aktualisht, çiftet e të njëjtit seks mund të martohen në 36 shtete dhe në Uashington DC. Ky vendim do ta zgjerojë këtë të drejtë në 50 shtete.

Lexo edhe: Gjykata e Lartë legalizon martesat brenda të njejtit seks në të gjithë Amerikën

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01207709312439
array(1) { ["section"]=> string(76) "legalizimi-i-martesave-gay-obama-dashuria-triumfoi-fitore-per-ameriken-14724" }