LEKSION nga Australia/ Nxijnë faqet e para të gazetave, shkak censurimi i medias nga ana e qeverisë (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 11:59 21-10-2019 LEKSION nga Australia/ Nxijnë faqet e para të gazetave, shkak censurimi i medias nga ana e qeverisë (FOTO) Faqet e para te gazetave sot në 21 tetor 2019 në Australi

Gazetat kryesore në Australi mëngjesin e sotëm kanë vetëcensuruar faqet e tyre të para, një protest kundër kufizimeve të shtypit.

News Corp Australia dhe 9 gazeta të tjera treguan një tekst të nxirë shoqëruar me pulla të kuqe “sekret”.

Protesta ka si qëllim kundërshtimet për ligjet e sigurisë kombëtare për të cilat gazetarët thonë se kanë bllokuar raportimin dhe kanë krijuar një kulturë fshehtësie në Australi. Qeveria thotë se mbështet lirinë e shtypit, por “askush nuk është mbi ligjin”.

Në qershor sulmet e policisë në Australian Broadcasting Corporation (ABC) dhe në shtëpinë e një gazetari të Neës Corp australia gjeneruan reagim të madh të organizatave mediatike që pretenduan se bastisjet ishin bërë mbi artikuj të medias.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012616872787476
array(1) { ["section"]=> string(109) "leksion-nga-australia-nxijne-faqet-e-para-te-gazetave-shkak-censurimi-i-medias-nga-ana-e-qeverise-foto-182873" }