Leku dobësohet në krahasim me monedhat e huaja, kursi i euros dhe dollarit sot

Publikuar tek: ekonomi, më 17:03 30-06-2017 Leku dobësohet në krahasim me monedhat e huaja, kursi i  euros dhe dollarit sot

Monedha e përbashkët euro është çmuar përkundrejt lekut edhe në ditën e sotme.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë 1 euro sot  këmbehet në tregun vendas me 132.59 lekë, rreth 0.2 lekë më shumë se një ditë më parë.

Një dollar sot është këmbyer me 116.30 lekë, duke u këmbyer me 0.24 lekë më shumë se dje.

Analistët e tregut bëjnë me dije se në zhvlerësimin e euros ka ndikuar oferta në rritje në valutë, që ka ardhur kryesisht prej projektit TAP dhe turizmit, por edhe prej aktiviteteve të jashtëligjshme./Newsbomb.al/ 

leku.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026065826416016
array(1) { ["section"]=> string(83) "leku-dobesohet-ne-krahasim-me-monedhat-e-huaja-kursi-i-euros-dhe-dollarit-sot-84561" }