Lëkundjet e tërmetit gjatë natës, sizmiologët kanë një këshillë

Publikuar tek: aktualitet, më 15:44 15-12-2019 Lëkundjet e tërmetit gjatë natës, sizmiologët kanë një këshillë Foto ilustruese

Gjatë orëve të natës u regjistruan lëkundje tërmeti me intensitet të konsiderueshëm, e ndërsa shumë qytetarë në Tiranë e Durrës e kanë ndjerë, të tjerë shprehen se kanë vijuar të qetë gjumin.

Lëkundja rreth orës 3 të natës e kishte epiqendrën në fshatin Kuraten, pranë Gjirit të Lalzit, e më së shumti qytetarët u njoftuan nga aplikacionet që kanë shkarkuar në telefonat e tyre.

Por sizmiologët thonë se nuk ka vend për panik. Lëkundjet që u raportuan nga aplikacionet si të magnitudës 4.5, sipas monitorimit lokal, rezultojnë 4.0. Profesor Llambro Duni shpjegon se qytetarët duhet t’u referohen të dhënave që raportohen nga Instituti i Gjeoshkencave Energjisë dhe Ujit. Ndërsa psikologët rekomandojnë fshirjen e aplikacioneve, që mund të shkaktojnë më shumë shqetësime, aty ku nuk ka vend për panik.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kush është këngëtari i arrestuar dje, në klubin e natës në Shkodër (EMRI-FOTO)
Ngrohja me dru zjarri mbetet luks për Gjirokastrën, çmimi për metër kub stratosferik »
Article Logic
Execution time: 0.011693954467773
array(1) { ["section"]=> string(69) "lekundjet-e-termetit-gjate-nates-sizmiologet-kane-nje-keshille-189471" }