"Letrat e parajsës": Kush është skema që elita përdor për të fshehur miliarda dollarë

Publikuar tek: bota, më 22:16 07-11-2017

 Një rrjedhje masive e të dhënave, e quajtur "Paragjykimet", zbuloi më shumë detaje rreth asaj se si elita dyshohet se përdor skemat e taksave për të fshehur miliarda dollarë. Midis njerëzve të përmendur është një miliarder kanadez i cili është një burim fondesh për Partinë Liberale.

Më shumë se një vit pas rrjedhjes së madhe të regjistrave të tatimeve të njohura si Panama Papers, ekziston një tjetër zbulim masiv i dokumenteve që përfshijnë politikanët dhe korporatat dhe se si ata i parkojnë pasuritë e tyre për të shmangur taksat në vendet e tyre. Këtë herë është e njohur si Parajsa Papers, një rrjedhje prej rreth 13.4 milion rekordesh (duke përfshirë 3,000 llogari kanadeze) që tregojnë se si të pasurit i fshehin paratë e tyre në llogari.

Si u arritën Letrat Parajsore?

Gazetat parajsore u morën për herë të parë nga gazeta gjermane Süddeutsche Zeitung (e cila gjithashtu mori Letrat e Panamasë) dhe pastaj i ndau ato me Konzorciumin Ndërkombëtar të Gazetarëve Investigues, duke përfshirë CBC / Radio Canada dhe Star të Torontos, të cilat publikuan detaje të dielën. Çka është në rrjedhje?

Shtrirja e plotë e informacionit që gjendet në dosjet e zbuluara është ende e panjohur, por mediat në botë po fillojnë të publikojnë informacionin.

Dokumentet përbëhen kryesisht nga dosjet e klientëve të firmës ligjore Appleby të bazuar në Bermuda, si dhe disa të dhëna nga firmat e shërbimeve të korporatave në det të hapur, Estera dhe Asiaciti Trust.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Prekëse, 5 vjeçarja me gjysmë zemre dëshiron të martohet me mikun më të mirë para operacionit të rrezikshëm
Rrëzohet avioni, vdes sportisti i famshëm amerikan »
Article Logic
Execution time: 0.01415491104126
array(1) { ["section"]=> string(88) "letrat-e-parajses-kush-eshte-skema-qe-elita-perdor-per-te-fshehur-miliarda-dollare-98740" }