Librat më të pëlqyer në botë, zbuloni të preferuarin e shqiptarëve

Publikuar tek: kulture-art, më 07:21 29-09-2017 Librat më të pëlqyer në botë, zbuloni të preferuarin e shqiptarëve

Në internet është arritur të krijohet një hartë virtuale e botës ku sipër çdo shteti shkruhet titulli i romanit më të preferuar.

Ky projekt bëhet në faqen BackForward24 ku çdo shtet korrenspondon me një libër të caktuar, dhe kjo është quajtur ndryshe si Harta e Literaturës së Botës.

Angli - “Krenari dhe Paragjykim” nga Jane Austen

Spanjë - “Hija e Erës” nga Carlos Ruiz Zafon

Irani - “Persepolis” nga Marjane Satrapi

Irlanda - “Uliksi” nga James Joice

Amerikë - “Të vrasësh zogun përqeshës” nga Harper Lee

Kanadaja - “Ana Flokëkuqja” nga L.M Montgomery

Ndërsa në Shqipëri më i preferuari është “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” nga Ismail Kadare.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.034078121185303
array(1) { ["section"]=> string(71) "librat-me-te-pelqyer-ne-bote-zbuloni-te-preferuarin-e-shqiptareve-94098" }