Lideri i Partisë Labour flet për "Iluminatin": 9/11 u manipulua që Perëndimi të sulmonte Afganistanin

Publikuar tek: bota, më 19:57 27-09-2015 Lideri i Partisë Labour flet për

Lideri i Ri i Partisë Labour në Britaninë e Madhe, Jeremy Corbyn mendon se sulmet terroriste të 11 shtatorit në SHBA u manipuluan që perëndimi të shkonte në luftë me Afganistanin.

Në një artikull për “The Morning Star” ai ka thënë se George Bush dhe Tony Blair e kanë manipuluar ngjarjen për të fajësuar Osama Bin Ladenin.

“Pas sulmeve të 11 shtatorit, pohimet se Bin Laden dhe Al-Qaesa kishin kryer masakrën u bënë gjithnjë e më të shpeshta. Kjo u kthye në një sulm kundër Talebanëve dhe, dinakërisht, në një sulm kundër regjimit në Afganistan”, ka thënë ai.

66 vjeçari më parë ka shkruar edhe për teoritë konspiracioniste:

“Ne e dimë se Lufta e Gjirit ishte një perde për Rendin e Ri Botëror. Të pasurit dhe të fuqishmit, të bardhët dhe perëndimorët do të ishin në gjendje të ruanin rendin ekonomik dhe të përdorin të gjitha armët që dëshirojnë. Qëllimi i makinerisë së luftës Amerikë, është të mbaj një rend botëror të dominuar nga bankat dhe kompanitë multinacionale të Europës dhe Amerikës së veriut”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012820959091187
array(1) { ["section"]=> string(104) "lideri-i-partise-labour-flet-per-iluminatin-9-11-u-manipulua-qe-perendimi-te-sulmonte-afganistanin-21775" }